Zrážka konzervatívcov a liberálov v SR sa dynamizuje

1. augusta 2022, nshv, Nezaradené

Tradičné delenia Slovákov na ľavicových a pravicových a na pro-národne a pro-západne orientovaných prestávalo fungovať už dávnejšie. Stále viac sa stáva zrejmým, že deliace línie sa kryštalizujú na osi konzervatívnych životných hodnôt, vlastenectva a tradičnej slovenskej úcty k človeku práce na strane jednej a na osi modernizmu, pokrokárska, pro-západného kozmopolitizmu a liberalizmu na strane druhej.

Deleniu na tých, čo sú verní slovenským tradíciám a na tých, čo sa orientujú na pro-západné novoty sa nevyhla ani sociálnodemokratická ľavica a ešte pred ňou ani národniarske zoskupenia. Najskôr sa popri tak trochu modernizujúcej SNS vykryštalizovali ortodoxné národné sily v podobe LSNS a z nich ďalším delením po osi tradície-novotárstvo zase LSNS-kotlebovci a Republika pána europoslanca Uhríka. Potom sa od ortodoxne slovensky mysliacich sociálnych demokratov pána Fica oddellili liberálnejší euro-socdemáci pána Pellegriniho…

No v týchto dňoch sa stáva stále zrejmejším, že sa delenie na ortodoxných a na novotárov nebránia ani populisti z OľaNO. Odchod Tabakovej bol iba predzvesťou väčších pohybov. Odchod Krupu je už jasný začiatok. Zrejme onedlho sa odhodlá k podobnému kroku Čekovský so Stančíkom, potom možno Lengvarský a Naď…Ich kroky budú smerovať, kam inam- ak nie do liberálnej pro-euroatlantickej SaS. Za bránami NRSR nervózne podupávajú dve rovnako protichodne zafarbené skupinky „politikov“: konzervatívno-tradičné KDH a liberálno-pokrokárske PS.

Slovensko sa prirodzene pohybuje na osi: tradície-novoty a akýkoľvek pokus prozápadných pseudo-politológov či platených kvázi-žurnalistických propagandistov zmeniť to na fiktívny konflikt „demokratov“ s „fašistami“ je zbytočný. Slováci mu nikdy neuveria. Trochu presnejšie delenie na „ľavicu“ a „pravicu“ sa v podmienkach kapitalizmu tiež postupne znefunkčňuje. A tak sa treba realite pozrieť do očí a prestať strašiť „fašistami“ na jednej a idealizovať si superdemokratických euroatlantistov na strane druhej.

Tábory, ktoré vznikajú na osi „tradície-novoty“ sa vnútorne môžu členiť na ľavicu a pravicu, na „ateistickejších“ a „religioznejších“, -to je prirodzené. Ale tieto skupiny sa sa skôr dohodnú kompromisoch ako neustále sa opakujúce a následne zlyhajúce pokusy spojiť tradície s novotami,…

Nič nové pod slnkom. ? Súhlasím. Prekvapuje však notorická platnosť niektorých zákonitostí vývoja slovenskej spoločnosti. A v poslednom čase aj dynamika resp. akcelerácia týchto vývinových procesov. Na Slovensku, v Európe i na svete sa pohyb zrýchľuje. Klimatológovia hovoria o prehrievaní planéty. A upokojujú, že to možno má cyklický charakter. Po pár miliónoch rokov horúčav, vetrov a vyprahnutosti príde ochladenie, nové zaladnenie a po dobe ľadovej sa k nám zase vrátia žičlivé časy mierneho podnebného pásma.

Treba vydržať. – Nebojte sa Slováci-dobre bude….