Washington Post o nespokojnosti so Zelenským

5. augusta 2022, nshv, Nezaradené

Americký The Washington Post píše o tom, že nespokojnosť starostov a obecných poslancov vo veľkých ukrajinských mestách rastie. V Krivom Rogu, Dnepropetrovsku, Rovne a Černigove sa miestni činovníci búria proti obmedzovaniu ich právmocí a ich prenosu na vojensko-štátnu administratívu, dosadenú Zelenským. Aj keď sa medzi nespokojnými ozývajú hlasy za obnovu mierových rozhovorov s Ruskom, hlavným jablkom sváru sú ako vždy – PENIAZE.

Zo štedrých dotácií, ktoré sa zo Západu na Ukrajinu valia, dostáva samospráva len nepatrné množstvo. Zelenského administratíva hovorí, že centralizáciou peňazí v rukách jeho ľudí sa zabráni korupcii. – Ktovie. Možno je to tak a možno naopak. Ktovie.

Nazdám sa,-tentokrát ja,-nie The Washington Post, že so stratou Donbasu sa pravdepodobnosť nespokojnosti so Zelenským a riziko, že ho napokon aj USA odstavia, bude zvyšovať. Jediné, čo Zelenského udrží, môže byť ako-tak úspešná protiofenzíva. Napríklad na toľkokrát spomínanom smere na Cherson.

Požijeme-uvidíme.

No a už aj vidíme. Kyjevský politológ S.Markov skritizoval dnes článok v WP, že vraj preháňa. Konfliktné vzťahy má vraj Zelenskij iba so samosprávou Černigova a Dnepropetrovska. V iných mestách je medzi ich vedeniami a Zelenského ľuďmi iba „napätie“. Konflikt sa ale netýka iba peňazí, ale aj toho, že samosprávy sa boja, aby ich mestá nestihol osud Mariupola. Toto mesto z vojensko-strategických dôvodov obetovali ukrajinské centrálne orgány, aby spomalili postup Rusov. Výsledkom je úplné zničenie mesta, státisíce utečencov a strata celoživotného majetku všetkých vyše pol miliona obyvateľov. V iných mestách chcú, aby sa pri event.postupe Rusov išlo podľa štandardnej civilizovanej politickej a vojenskej logiky a nie podľa Stalinovho receptu v Stalingrade….

Kritikou na Zelenského stupňuje, ako inak,- aj Sky News. Táto opozičná americká tv ústami vedúcej osobnosti Cory Bernardiho nedávno konštatovala rozpor medzi obrazom o Zelenskom ako o hrdinovi v západných médiách a jeho praktickou politikou. Konštatovala. že bol zvolený, aby ukončil občiansku vojnu medzi „pravými“ Ukrajincami a ruskojazyčnými Ukrajincami. V realite však Zelenskij konal naopak-zavliekol občiansky konflikt do úrovne konfliktu s RF. Zbytočne provokoval s NATO a držal stranu extrémistom z Pravého sektora. Podľa Sky News je Západ zo Zelenského unavený a zoči-voči vojenským neúspechom, ekonomickej mizérii a krutej zime 2022/23 sa názor na tohto „hrdinu“ pomaličky mení.

Znovu však platí, -že skutočné zmeny ukáže až budúcnosť.