Mosty na Dnepre, výbuchy na Kryme

10. augusta 2022, nshv, Nezaradené

Iba krátko. Tento týždeň dávala tuším STV2 celkom podarený archívny film „Človek na moste“ o tom, ako nemecký dôstojník /Leopold Haverle/ vypočúva slovenského dedinského učiteľa /Ivana Mistríka/, podozrivého z účasti na vyhodení miestneho mosta do povetria. Nemecký dôstojník sa pokúša slovenskému učiteľovi „osladiť“ posledné chvíle pred popravou slovami:

Čudujem sa vám, pán učiteľ, prečo ste to urobili ? Veď to vyhodenie mosta je z vojenského hľadiska nezmyselné. A vy za tento nezmysel prídete o život. To ste si nevedeli uvedomiť, že tento most pre nás vôbec nemusí byť dôležitý ? A to neviete, že keď chceme, tak ho za pár dní opravíme ? Alebo miesto neho za pár hodín postavíme, ak bude treba, nový pontónový most ? Alebo prijmeme také riešenie, že nám ten most už nebude potrebný ? No vidíte, a vy za tento pochybný kúsok „partizánskej slávy“ zomriete…Načo to bolo dobré ? /Voľne parafrázované/.

Táto filmová sekvencia mi teraz prišla na um, pretože ma slovenské médiá každú hodinu zasypávajú informáciami, ako sa situácia na ukrajinskom fronte radikálne zmenila. Prečo ? Lebo americké himarsy údajne poškodili na Dnepre už tretí most. Jeden dokonca opakovane ! A že to znamená epochálny obrat vo vojne. Nie je to síce zatiaľ oná, pol roka sľubovaná grandiózna ukrajinská proti-ofenzíva-tá sa zase, ako obvykle „trochu“ odkladá, – ale je to spolu s výbuchmi pri ruských vojenských objektoch na Kryme údajne historický úspech. Úspech udatných amerických zbraní a tých, čo ich vraj už aj sami vedia používať – Ukrajincov.

Fajn. Gratulujem.

Len sa trochu čudujem našim médiám, prečo nenapíšu, že miesto troch poškodených mostov funguje na Dnepri 5 nových pontonových mostov a ďalšie 2 sa stavajú. Tie pontonové mosty používajú ako ruskí vojaci, tak miestne civilné obyvateľstvo. A pokiaľ ide o Krym, prečo nenapíšu, že výsledkom úžasnej operácie je jeden mŕtvy a 5 zranených Rusov. To je teda efekt – takto teda veru 35 miliónová Ukrajina 155 miliónové Rusko onedlho úplne vyľudní.

Zopakujem, čo povedal Leopold Haverle v roli nemeckého dôstojníka slovenskému učiteľovi /Ivanovi Mistríkovi/: Načo ste to robili ? A to neviete, že my za pár dní mosty opravíme, alebo za pár hodín postavíme nové pontonové mosty ?

Nuž áno, poškodenie mostu či výbuch pri sklade s muníciou z vojenského hľadiska veľký význam nemá. Ani v klasickej vojne pred 75 rokmi nemalo a tobôž by ho malo teraz, v ére modernej informačnej vojny. V nej sa nepresúva ani tak živá sila, ako skôr rakety, strely, rádiové a laserové vlny, drony a lietadlá. Ukrajinci to vedia. Nie sú takí sprostí, aby ich velitelia nevedeli to, čo vedel už nemecký veliteľ pred 75 rokmi resp. jeho replika v starom slovenskom filme. Ukrajinské ozbrojené sily však to ostreľovanie a tie sabotáže nerobia kvôli reálnemu víťazstvu vo vojne, či aspoň kvôli víťazstvu v dôležitej bitke. Oni to robia kvôli propagande. Kvôli udržiavaniu bojovej morálky na frontovej línii i v ukrajinskom zázemí.

Angloamerické resp. ukrajinské špeciálne jednotky si v psychologickej vojne s Ruskom pripísali dobrý bod. Smola je, že iba medzi civilmi, medzi vojensky nevzdelanými laikmi. A aj to najmä na Západe. U nás na Slovensku pomenej. My sme totiž nedávno videli starší film režiséra J.Lacka z 1972. A rozmýšľame. Smola…