Založ si blog

Prišli „Švédi“ zarobiť na slovenských „žobrákoch“ ?

„Švédom“ /alebo skôr Číňanom/ sa podaril trik roka: našli krajinu, ktorá má v EU takmer najnižšie platy. Našli krajinu, v ktorej budú ľudia ochotní robiť to, na čo už ani v Pobaltí a ani vo V4 záujemcov nenájdu. Našli krajinu, v ktorej „vládne“ Edko Heger a „Kilečko“ Sulík. Krajinu za zrkadlom. Ríšu zázrakov.

Čaro nechceného je v tom, že práve v ten istý deň ako naši hrôzo-vládci neoficiálne oznamovali švédsku automobilovú „mega-investíciu“ oznamovali štatistici aj skutočnosť, že SR vo výške priemernej mzdy predbehli už všetky štáty bývalého ZSSR v Pobaltí ako aj všetky štáty V4 a samozrejme Slovinsko a už aj Chorvátsko. Plece pri pleci už bojujeme iba s Rumunskom a Bulharskom. Rumuni nás onedlho predbehnú a tak nám zostane už len jeden súper z Balkánu.

Čo vedie Švédov /resp. vlastníkov Volva-Číňanov/, aby si svoj montážny závod otvorili na východe Slovenska ? Logistická dostupnosť pre vstupy a výhodná poloha vzhľadom na cieľové trhy ? Kvôli situácii na východ od nás určite nie. Plechy z US Steel ? Vzhľadom na špecifické požiadavky Volva určite nie. Vysoko kvalifikovaná pracovná sila, zvyknutá na prácu v strojárstve a automobilovom priemysle ? -Možno na Považí ale vo Valalikoch ani náhodou. Vedecko-výskumná základňa vo väzbe na automobilový priemysel ? Ha-ha-ha… Tak čo teda rozhodlo ?

Netreba byť ktovieaký expert, aby sme odhadli, že to bude na prvom mieste v Európe výnimočne lacná pracovná sila, relatívne lacné energie, lacné pozemky a štedrá finančná pomoc vlády /daňové prázdniny a úľavy, bonusy a pod/. Vihodňarom to samozrejme napriek tomu pomôže. Najmä postupne poprepúšťaným zamestnancom US Steel a ľuďom, čo robili alebo ešte stále robia v Kechneci. Nájdu sa aj pracovníci do informatického zabezpečenia, pretože v Košiciach je ich relatívne dostatok. A pomôže to aj súčasnej vláde-konečne niečo, čo sa dá v prípade menej chápavých voličov marketingovo-demagogicky využiť.

Na Slovensko neprichádza žiadna high tech firma, žiadna reálna výroba elektromobilov či aut na vodíkový pohon. Pridaná hodnota v klasickej výrobe Volva /aj keď je to zabalené do elektro- hybridných oblbovákov/ je pre SR príznačná, teda nízka. Sofistikovaný výskum a vývoj bude ďalej bežať v zahraničí. Aj zložitejšie články dodávateľského reťazca budú tam,-a nie vo Valalikoch či Kechneci. Na východnom Slovensku pribudne východoslovenská klasika – de facto „práca vo mzde“. – Pánboh zaplať aj za ňu. Konečne už nebude platiť, že na Východe nič nie je. Aj na Východe bude konečne NIEČO. Čo ? Nuž nie bohviečo. Ale „slováčika“ aj to poteší.

Bojaschopnosť Ukrajincov

15.08.2022

Možno bude teraz niekto prekvapený z obsahu blogu. Najmä virtuálni administrátori, tradične „kritizujúci“ tieto blogy z pozícií rusofóbie. Nuž ale pravda je pravda a pravda, ak sa používa rozumne, naozaj mnohé vysvetľuje. Aj na ukrajinskom bojisku. Nebudem tu citovať údaje z GŠ OS RF, ani názory nespočetného množstva ruských analytikov, ktorí samozrejme [...]

Ešte raz k ostreľovaniu atómovej elektrárne

14.08.2022

Už tu pred nedávnom bol blog o tom, kto a prečo ostreľuje Záporožskú atómovú elektráreň /ďalej ZAE/. Blog sa tu dlho neohrial. Zato nezmysly o tom, ako v ZAE Rusi ostreľujú sami seba, hoci elektráreň a k nej patriace mesto Energodar sú pomerne hlboko v ruskom tyle, sa v médiách objavujú neustále. Ako bolesť zuba, keď sa nelieči. Pokúsim sa teda ešte raz o liečbu a znovu [...]

Nové klebety z USA

13.08.2022

Pre veľký úspech / najmä medzi pro-americkými trolmi/ pridávam aj dnes zopár ďalších klebiet z USA. Povyberal som ich z novšej americkej tlače. Podľa Washington Post sa situácia na juhu Ukrajiny pri Chersone veľmi málo podobá na prípravy k masívnej protiofenzíve. Silná delostreľba a nálety Rusov neumožňujú bližšie k frontu zostaviť úderné kliny. Skôr to tam všetko [...]

Banská Bystrica BBSK protest

Samosprávy v Banskej Bystrici žiadali, aby im vláda podala záchranné koleso

16.08.2022 17:13

Starostovia a primátori v spoločnom vyhlásení odmietli pôžičky od štátu na splácanie "nezodpovedných" rozhodnutí vlády aj daňový mix.

Vitalij Kličko

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko sa po 26 rokoch manželstva rozvádza

16.08.2022 16:20

Bývalý majster sveta v boxe v ťažkej váhe je od začiatku ruskej invázie jednou z tvárí ukrajinského odporu.

košice

V košickom Dóme sa kedysi bežne pochovávalo. Dnes sú tam miesta iba pre košických biskupov

16.08.2022 15:11

Niekedy sa do dómskych hrobiek pochovávalo bežne. Od roku 1862 je všetko inak. Kto každý je katedrále pochovaný a koho ešte tam pochovajú?

Hasičské auto / Hasiči / Požiar / Požiarnik /

Na Peknej ceste v Bratislave horí porast a časť vinohradov, cesta je uzavretá

16.08.2022 15:00

V smere na Vinohrady horí porast a časť vinohradov veľkosti približne piatich hektárov.

nshv

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 191600x
Priemerná čítanosť článkov: 3090x

Autor blogu

Kategórie