Založ si blog

Bojaschopnosť Ukrajincov

Možno bude teraz niekto prekvapený z obsahu blogu. Najmä virtuálni administrátori, tradične „kritizujúci“ tieto blogy z pozícií rusofóbie. Nuž ale pravda je pravda a pravda, ak sa používa rozumne, naozaj mnohé vysvetľuje. Aj na ukrajinskom bojisku.

Nebudem tu citovať údaje z GŠ OS RF, ani názory nespočetného množstva ruských analytikov, ktorí samozrejme chvália výsledky špeciálnej operácie a dávajú ľuďom v RF optimizmus. – Naopak, v stručnosti tu opíšem trochu iný názor z Ruska. Nie tak optimistický. – Ani nie tak pokiaľ ide o výsledok vojenských operácií, ako skôr pokiaľ ide o tempo postupu OS RF a predpokladané ukončenie bojov.

Podľa názoru ruského generálporučíka Jurija Netkačeva, bývalého zástupcu veliteľa Zakaukazského vojenského okruhu, vysloveného pre opozičné ruské noviny „Nezavisimaja gazeta“ sa v RF bojaschopnosť OS UA podceňuje, A to nie je správne. Od začiatku bojov síce OS UA stratili vyše 100 tisíc vojakov, -z toho 40% ide o straty trvalé a 60% medicínsky reparabilné, no ide iba o 15% zo 700 000 vojakov, ktorými t.č. UA disponuje. Ozbrojené sily Ukrajiny sú v súčasnosti najpočetnejšie v Európe. Pritom UA ešte nevyčerpala všetky mobilizačné zdroje. Na to, aby sa narušila bojaschopnosť ozbrojených síl ale treba, aby straty na živej sile /trvalé alebo prechodné/ dosiahli 50%. Ukrajina zďaleka takéto straty nemá a pri súčasnom tempe bojov a strát UA by trvalo ešte 2 roky, pokým by OS RF také straty protivníka dosiahli.

OS RF majú na ukrajinskom bojisku stále „iba“ 200 tisíc vojakov. Z nich sú len o čosi málo viac ako polovica profesionálni vojaci RF. Zvyšok sú mobilizanti z DNR a LNR, dobrovoľníci z RF, kontraktovaní bojovníci /napr. Wagnerovci/ a pod. Enormnú prevahu Ukrajiny v živej sile kompenzujú OS RF výraznou prevahou v bojovej technike. Napriek horúčkovitým dodávkam moderných zbraní z USA a krajín NATO je prevaha ruskej techniky taká veľká, že i napriek oveľa slabšej živej sile dokáže viesť útočné operácie a na Donbase síce pomaly , ale predsa len /nezadržateľne/ postupovať.

Ak by ale niekto chcel postup OS RF urýchliť, pri súčasnom stave bojaschopnosti UA a silám, aké RF do bojov nasadila, sa to nedá. Riešením by bola všeobecná mobilizácia v Rusku /až po 6-7 miliónov vojakov, teoreticky dokonca až po 15 miliónov vojakov/. Alebo aspoň mobilizácia záloh a príp. aj niektorých ročníkov bojaschopného obyvateľstva. To ale V.V.Putin nechce dopustiť. Nechce ľudí v Rusku obrať o síce skromnejší, než na aký boli zvyknutí-ale predsa len mierový život. A s tým spojený konzum. Z jeho strany nejde iba o lásku k národu-ide aj o to, aby v RF nenastali prejavy občianskej nespokojnosti a neoslabila sa súdržnosť ruskej spoločnosti. Veď USA údajne iba na to čakajú.

Z tohto všetkého vyplýva, že pomalá dynamika frontov a zdĺhavosť bojov budú pokračovať. A aj my na Slovensku by sme s tým mali rátať. Na štátnej ale aj na rodinnej a osobnej úrovni. Pravda je pravda.

Administrátor slobody slova

26.08.2022

Slobodu slova a tlače nám zaručuje ústava. Teoreticky. Prakticky nám ju povoľuje, zakazuje, ruší, maže pán administrátor. Pravdu nám povoľuje, odníma, maže a ruší administrátor Pravdy. Človek, ktorý robí, čo musí. Lebo chce čo musí. A musí to čo môže. Administrátor je ako kat. Ke´d ho potrebujú, zavolajú mu dohovorené heslo. On sa slušne oblečie a príde na [...]

Niekomu nadávať je dovolené, inému nie ?

23.08.2022

Pán Krupa môže veselo nadávať na ľudí, ktorých nepozná, od ktorých nikdy nič nečítal a ani nepočul na vlastné uši. Keď mu bloger odvetil vice versa rovnakým štýlom, bol jeho -už druhý blog, stiahnutý z titulky. V poriadku, poskytovateľ má na to právo. Na jazyku však zostáva horkosť. Zjavne platí,- čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi. A pán Krupa bude [...]

Vrahyňa D.Duginovej odhalená ?

22.08.2022

Ruská FSB /podľa agentúry Reuters/ identifikovala pravdepodobného vraha D.Duginovej, dcéry ruského profesora filozofie Dugina. Vrahyňou je príslušníčka ukrajinskej tajnej služby SBU, Natália Pavlovna Vovková, nar. 1979 Táto osoba prišla do RF 23. júla ako utečenkyňa z Ukrajiony. Pricestovala do Moskvy aj so svojou neplnoletou dcérou. Prenajala si byt v tom istom dome, v ktorom [...]

pellegrini, beňová

Beňová najprv Pellegriniho vysmiala, teraz sa ospravedlňuje. Líder Hasu: Bolo to urážlivé a arogantné

03.10.2023 13:30

Monika Beňová sa Pellegrinimu ospravedlnila, ten považuje jej vyjadrenia za emotívne.

Virus Outbreak Belgium EU Vaccines

Europoslanci vypočúvali Šefčoviča. Podporujem sankcie proti Rusku, Slovensko ostane proeurópske

03.10.2023 13:03

Slovenský eurokomisár čelil širokej sérii otázok, vrátane výsledku parlamentných volieb na Slovensku.

Dojč, vražda, polícia

Prečo došlo k tragickej vražde exmanželky v Dojči? Krimi expert identifikoval dva motívy

03.10.2023 12:21

Zavraždená Martina sa spočiatku rozvádzať nechcela, no napokon bola šťastná. Exmanžel je však slobodou dlho nedoprial.

Milan Majerský, prijatie, KDH, stretnutie, Zuzana Čaputová

KDH mieri do opozície. Šanca tu je, no liberáli a progresívci by museli urobiť veľké ústupky, povedal Majerský

03.10.2023 12:20

Podľa Majerského sa dohoda s PS nebude rodiť ľahko. Od Smeru pozvánku nedostali, so Šimečkom sa už neformálne stretol.

nshv

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 256368x
Priemerná čítanosť článkov: 3715x

Autor blogu

Kategórie