Začneme známym vojenským analytikom, bývalým dôstojníkom rozviedky americkej námornej pechoty S.Ritterom. Ten tvrdí, že po dobytí Severodonecka a Lisičanska ruské sily do pár dní obsadia aj Slavjansk a Kramatorsk a tým ukončia donbaskú etapu vojenskej operácie na Ukrajine. Ak však budú chcieť docieliť splnenie dvoch hlavných cieľov svojej operácie /denacifikáca a demilitarizácia/ bude nevyhnutné zmeniť vládu v Kijeve. Ako ? Vojensky ale najskôr diplomaticky, v spolupráci s vojenskými kruhmi okolo hlavného veliteľa OS Ukrajiny, štvorhviezdičkového V.Zalužného.
Svetová banka včera oznámila prognózu na najbližšie obdobie. Sú v nej tri základné body: rast cien energií a potravín a z toho vyplývajúca inflácia. Narušené globálne výrobné väzby, narušené globálne trhy a obchodné vzťahy a z toho vyplývajúca stagflácia a napokon po tretie- rast dolárových dlhov väčšiny krajín sveta. Väčšiny,-s výnimkou Ruska, Číny a Iránu…
Voči súčasnému Bielemu domu „opozičná“ americká televízia Sky News včera ústami svojho hlavného moderátora analytickej publicistiky vyhlásila, že v USA došlo ku zmene v myslení u väčšiny Američanov. Za rast cien potravín a energií, ako aj za nedostatky v zásobovaní niektorými tovarmi a za celkový negatívny vývoj ekonomiky USA už Američania nevinia Putina, rasizmus, klimatické zmeny a pod. – ale prezidenta J.Bidena. Či oprávnene alebo nie, to je iná vec. Verejný diskurz sa však v USA zafarbil proti-bidenovsky. To znamená, že negatívne voči Bidenovi ale aj voči intelektuálnej elite, ktorá ho vytvorila a ktorá ho ideologicky podporuje a drží pri moci.
Bruselskí analytici tiež nemajú najlepšiu náladu. Aj u nich už prevládlo presvedčenie, že pod vplyvom ukrajinskej krízy si USA a UK polepšili svoje pozície na úkor ekonomiky EU. Anglosasom na oboch beroch Atlantiku sa tiež podarilo výrazne naštrbiť jednotu EU a vytvoriť v nej rôzne tábory.
Rovnako hodnotia dopad ukrajinskej krízy na svoj ekonomický rozvoj a wellbeing aj Japonci. Ruské proti-sankcie /ako odpoveď na protiruské sankcie Japonska/ ničia energetiku Japonska, no tiež -paradoxne, aj jeho každodenný jedálniček. Japonci boli zvyknutí na rybolov v Ochotskom mori, najbohatšom rybnom revíri sveta. Toto more je však takmer vnútorným morom Ruska. Po ruských sankciách sa prístup Japoncov k tunajším rybám zúžil. A čo je najhoršie, po zrušení ruských povoleniek v oblasti Kuríl sa Japonci ocitli bez možnosti ťažby morskej kapusty, tvoriacej spolu s rybami jadro tradičnej japonskej stravy. Japonci teraz už len paberkujú vo vlastných vodách okolo Hokkaido a amerických Aleút-no výpadky morskej kapusty na stoloch Japoncov sú obrovské. A „hladní“ Japonci sú z toho poriadne roztrpčení.
Uvidíme, ako to bude na jeseň, po uzavretí kohútikov na ruskom ropovode do Slovnaftu – aj na Slovensku. Kapusty síce budeme mať dosť z vlastných zdrojov,- no čím ju do obchodov doviezť a na čom uvariť, – to už bude asi problém.
Ach jáj. – Čo len s nami budééé…
USA so svojimi partnermi pracuju na dodavkach... ...
Slováci a Slovenky, bratia v Kristu - Tankujte... ...
Presne tak! Kremeľskí = Pútinovi naciSStickí... ...
Celá debata | RSS tejto debaty