Americký ne-vládny internetový investigatívny server The Intercept priniesol zaujímavý článok o americkom vojensko-spravodajskom programe nazvanom 127 e. Viete, čo je to za program ?
Zjednodušene povedané, ide o program v anglosaskom svete veľmi obľúbených vojen „cudzími rukami“ resp. tzv. proxy vojen. Tieto vojny vedú USA /ale aj Veľká Británia/ často a radi. Už len preto, lebo v USA nie sú na ich vedenie potrebné zdĺhavé diskusie a schvaľovania v Kongrese. Nie sú to vojny oficiálne a dajú sa zaradiť do filantropicky znejúcej kolonky „zahraničnej pomoci“.
Len v roku 2020 viedli USA 14 takýchto vojen, predovšetkým v regione Blízkeho Východu /Libanon, Egypt, Sýria, Jemen…/ ale aj v ázijsko-tichooceánskom regione. Jednotlivé projekty majú spoločné a/ vyzbrojovanie, b/ výcvik, c/ poskytovanie dôležitých špionážnych informácií a údajov zo satelitnej vojenskej rozviedky USA, d/ priamu účasť súkromných vojenských štruktúr z USA v podobe inštruktorov, poradcov, žoldnierov a pod. Tradičná vojenská pomoc USA sa obmedzovala iba na bod a/ alebo bod b/. Program 127 e angažovanosť USA v proxy vojnách významne zväčšuje.
Američania si svojich partnerov do proxy vojen vyberajú podľa svojich aktuálnych geopolitických potrieb. Podľa toho, do akej miery sú blízke ciele takýchto partnerov s cieľmi USA, proti akým konkurentom či nepriateľom USA proxy partneri USA bojujú a ako veľmi sú schopní im ublížiť, zoslabiť ich vojensky, hospodársky či propagandisticko-politicky.
Realizácia programu 127 e je drahá ale prináša geopolitické zisky, nielen na vládnej ale aj ne-vládnej privátnej úrovni. Korporácie, dodávajúce na realizáciu projektov 127 e zbrane, muníciu, informatické a satelitné zabezpečenie, školiace kurzy, nábor a výber ľudských zdrojov, logistiku, bankové a poisťovacie služby, mediálne krytie, zdravotnícke služby, PR a pod. resp. korporácie, ktoré po úspechu proxy vojny získajú nové trhy resp. nové surovinové a energetické zdroje, lacné výrobné kapacity a pod. -radi program 127 e podporujú. Sľubuje im to veľkú výnosnosť investícií. Vojensko-spravodajské inštitúcie USA, ktoré projekty programu 127 e pripravujú, nemajú preto núdzu pri získavaní finančných zdrojov i z privátnej sféry.
Na vojnu -aj proxy vojnu, treba tri veci: peniaze-peňeži – a peníze . USA sú bohatá krajina ale ani ona už nemá dosť peňazí na vedenie veľkého množstva zásadnejších vojen. Kedysi boli USA schopné viesť jednu veľkú a zdrojovo náročnú vojnu vo Vietname či Kórey – a popri tom množstvo malých proxy-vojničiek. Teraz vedú USA jednu veľkú zdrojovo mimoriadne náročnú vojnu na Ukrajine. Mesačne stojí táto vojna 4,5-5,5 miliardy USD. USA ale už dnes nemajú sily na vedenie ďalších vojen. – VŠIMLI STE SI, AKO SA VOJENSKÉ AGRESIE USA V ZAHRANIČÍ po 26.februári UTLMILI ? USA na iných frontoch /Sýria, Libanon, Irak, Jemen, Somálsko, Venezuela…/ zastabilizovali svoje aktivity. Zakopali sa v dosiahnutých pozíciách a čakajú na vhodnejšiu dobu. Takmer všetky zdroje sústredili na ukrajinskú proxy vojnu s Ruskom. Útlm amerických vojen v iných častiach sveta pomáha USA vylepšiť si obraz o sebe vo svetovej verejnosti a s plnou silou maľovať obraz o Rusku ako o jedinom či hlavnom celosvetovom agresorovi. Ľudia majú krátku pamäť a médiá im pri strate pamäti navyše ešte hravo pomôžu.- Kto by si už vo svetle mediálneho obrazu hrôz v Buči či Mariupole dnes ešte spomenul na akýsi My-lai, na Sabru a Šatílu, na Abú Ghraib, Belehrad a ďalšie kedysi tak odpudivé americké resp. USA podporované hrôzy ?
Program 127 e cítiť všade. Aj v Európe, aj v našich končinách. Nie je to žiadna abstraktná konštrukcia. Je to každodenná realita, ktorá formuje aj naše životné podmienky a rozhoduje aj o našich životných osudoch.
Stačí, že to trápi teba. ...
Ktorá západná veľmoc konkretne? ...
++++++++++++++pre greya ...
Tazko povedat, co je "ovela horsie",... ...
Tak to som netušil že v Egypte a dalších... ...
Celá debata | RSS tejto debaty