Založ si blog

Viete, čo je to 127e ?

Americký ne-vládny internetový investigatívny server The Intercept priniesol zaujímavý článok o americkom vojensko-spravodajskom programe nazvanom 127 e. Viete, čo je to za program ?

Zjednodušene povedané, ide o program v anglosaskom svete veľmi obľúbených vojen „cudzími rukami“ resp. tzv. proxy vojen. Tieto vojny vedú USA /ale aj Veľká Británia/ často a radi. Už len preto, lebo v USA nie sú na ich vedenie potrebné zdĺhavé diskusie a schvaľovania v Kongrese. Nie sú to vojny oficiálne a dajú sa zaradiť do filantropicky znejúcej kolonky „zahraničnej pomoci“.

Len v roku 2020 viedli USA 14 takýchto vojen, predovšetkým v regione Blízkeho Východu /Libanon, Egypt, Sýria, Jemen…/ ale aj v ázijsko-tichooceánskom regione. Jednotlivé projekty majú spoločné a/ vyzbrojovanie, b/ výcvik, c/ poskytovanie dôležitých špionážnych informácií a údajov zo satelitnej vojenskej rozviedky USA, d/ priamu účasť súkromných vojenských štruktúr z USA v podobe inštruktorov, poradcov, žoldnierov a pod. Tradičná vojenská pomoc USA sa obmedzovala iba na bod a/ alebo bod b/. Program 127 e angažovanosť USA v proxy vojnách významne zväčšuje.

Američania si svojich partnerov do proxy vojen vyberajú podľa svojich aktuálnych geopolitických potrieb. Podľa toho, do akej miery sú blízke ciele takýchto partnerov s cieľmi USA, proti akým konkurentom či nepriateľom USA proxy partneri USA bojujú a ako veľmi sú schopní im ublížiť, zoslabiť ich vojensky, hospodársky či propagandisticko-politicky.

Realizácia programu 127 e je drahá ale prináša geopolitické zisky, nielen na vládnej ale aj ne-vládnej privátnej úrovni. Korporácie, dodávajúce na realizáciu projektov 127 e zbrane, muníciu, informatické a satelitné zabezpečenie, školiace kurzy, nábor a výber ľudských zdrojov, logistiku, bankové a poisťovacie služby, mediálne krytie, zdravotnícke služby, PR a pod. resp. korporácie, ktoré po úspechu proxy vojny získajú nové trhy resp. nové surovinové a energetické zdroje, lacné výrobné kapacity a pod. -radi program 127 e podporujú. Sľubuje im to veľkú výnosnosť investícií. Vojensko-spravodajské inštitúcie USA, ktoré projekty programu 127 e pripravujú, nemajú preto núdzu pri získavaní finančných zdrojov i z privátnej sféry.

Na vojnu -aj proxy vojnu, treba tri veci: peniaze-peňeži – a peníze . USA sú bohatá krajina ale ani ona už nemá dosť peňazí na vedenie veľkého množstva zásadnejších vojen. Kedysi boli USA schopné viesť jednu veľkú a zdrojovo náročnú vojnu vo Vietname či Kórey – a popri tom množstvo malých proxy-vojničiek. Teraz vedú USA jednu veľkú zdrojovo mimoriadne náročnú vojnu na Ukrajine. Mesačne stojí táto vojna 4,5-5,5 miliardy USD. USA ale už dnes nemajú sily na vedenie ďalších vojen. – VŠIMLI STE SI, AKO SA VOJENSKÉ AGRESIE USA V ZAHRANIČÍ po 26.februári UTLMILI ? USA na iných frontoch /Sýria, Libanon, Irak, Jemen, Somálsko, Venezuela…/ zastabilizovali svoje aktivity. Zakopali sa v dosiahnutých pozíciách a čakajú na vhodnejšiu dobu. Takmer všetky zdroje sústredili na ukrajinskú proxy vojnu s Ruskom. Útlm amerických vojen v iných častiach sveta pomáha USA vylepšiť si obraz o sebe vo svetovej verejnosti a s plnou silou maľovať obraz o Rusku ako o jedinom či hlavnom celosvetovom agresorovi. Ľudia majú krátku pamäť a médiá im pri strate pamäti navyše ešte hravo pomôžu.- Kto by si už vo svetle mediálneho obrazu hrôz v Buči či Mariupole dnes ešte spomenul na akýsi My-lai, na Sabru a Šatílu, na Abú Ghraib, Belehrad a ďalšie kedysi tak odpudivé americké resp. USA podporované hrôzy ?

Program 127 e cítiť všade. Aj v Európe, aj v našich končinách. Nie je to žiadna abstraktná konštrukcia. Je to každodenná realita, ktorá formuje aj naše životné podmienky a rozhoduje aj o našich životných osudoch.

Bojaschopnosť Ukrajincov

15.08.2022

Možno bude teraz niekto prekvapený z obsahu blogu. Najmä virtuálni administrátori, tradične „kritizujúci“ tieto blogy z pozícií rusofóbie. Nuž ale pravda je pravda a pravda, ak sa používa rozumne, naozaj mnohé vysvetľuje. Aj na ukrajinskom bojisku. Nebudem tu citovať údaje z GŠ OS RF, ani názory nespočetného množstva ruských analytikov, ktorí samozrejme [...]

Ešte raz k ostreľovaniu atómovej elektrárne

14.08.2022

Už tu pred nedávnom bol blog o tom, kto a prečo ostreľuje Záporožskú atómovú elektráreň /ďalej ZAE/. Blog sa tu dlho neohrial. Zato nezmysly o tom, ako v ZAE Rusi ostreľujú sami seba, hoci elektráreň a k nej patriace mesto Energodar sú pomerne hlboko v ruskom tyle, sa v médiách objavujú neustále. Ako bolesť zuba, keď sa nelieči. Pokúsim sa teda ešte raz o liečbu a znovu [...]

Nové klebety z USA

13.08.2022

Pre veľký úspech / najmä medzi pro-americkými trolmi/ pridávam aj dnes zopár ďalších klebiet z USA. Povyberal som ich z novšej americkej tlače. Podľa Washington Post sa situácia na juhu Ukrajiny pri Chersone veľmi málo podobá na prípravy k masívnej protiofenzíve. Silná delostreľba a nálety Rusov neumožňujú bližšie k frontu zostaviť úderné kliny. Skôr to tam všetko [...]

SR ÚV premiér LOZ Visolajský rokovanie TK BAX

Z vyšších platov sú len sľuby. Premiér zdravotníkom opäť nič neponúkol

16.08.2022 17:59

Premiér Eduard Heger zdôrazňoval, že do konca júna sa nájde riešenie, ako vláda zdravotníkom zvýši platy. Je polovica augusta a na stole nie je žiadne.

rusky pas

Koncom augusta sa rozhodne, ako si Schengen poradí s ruskými vízami

16.08.2022 17:58

Koncom augusta budú v Prahe rokovať ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie o obmedzí vydávania víz ruským občanom.

Robert Fico

Fico: Vy zadubenci v NAKA, Kajetán Kičura nikdy nekupoval a nevlastnil zlaté tehly

16.08.2022 17:47

Robert Fico sa opäť vrátil k zlatým tehličkám Kajetána Kičuru. Tvrdí, že exšéf hmotných rezerv nikdy nekupoval, nevlastnil a ani nezdedil zlaté tehličky.

Turecko, vlajka, vojak, zástava, turecká zástava, výhľad, údolie

V dovolenkovom rezorte v Turecku zomrel slovenský občan

16.08.2022 17:30

Telo dovolenkára zo Slovenska mali nájsť na hotelovej izbe.

nshv

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 191669x
Priemerná čítanosť článkov: 3091x

Autor blogu

Kategórie