Založ si blog

Mosty na Dnepre, výbuchy na Kryme

Iba krátko. Tento týždeň dávala tuším STV2 celkom podarený archívny film „Človek na moste“ o tom, ako nemecký dôstojník /Leopold Haverle/ vypočúva slovenského dedinského učiteľa /Ivana Mistríka/, podozrivého z účasti na vyhodení miestneho mosta do povetria. Nemecký dôstojník sa pokúša slovenskému učiteľovi „osladiť“ posledné chvíle pred popravou slovami:

Čudujem sa vám, pán učiteľ, prečo ste to urobili ? Veď to vyhodenie mosta je z vojenského hľadiska nezmyselné. A vy za tento nezmysel prídete o život. To ste si nevedeli uvedomiť, že tento most pre nás vôbec nemusí byť dôležitý ? A to neviete, že keď chceme, tak ho za pár dní opravíme ? Alebo miesto neho za pár hodín postavíme, ak bude treba, nový pontónový most ? Alebo prijmeme také riešenie, že nám ten most už nebude potrebný ? No vidíte, a vy za tento pochybný kúsok „partizánskej slávy“ zomriete…Načo to bolo dobré ? /Voľne parafrázované/.

Táto filmová sekvencia mi teraz prišla na um, pretože ma slovenské médiá každú hodinu zasypávajú informáciami, ako sa situácia na ukrajinskom fronte radikálne zmenila. Prečo ? Lebo americké himarsy údajne poškodili na Dnepre už tretí most. Jeden dokonca opakovane ! A že to znamená epochálny obrat vo vojne. Nie je to síce zatiaľ oná, pol roka sľubovaná grandiózna ukrajinská proti-ofenzíva-tá sa zase, ako obvykle „trochu“ odkladá, – ale je to spolu s výbuchmi pri ruských vojenských objektoch na Kryme údajne historický úspech. Úspech udatných amerických zbraní a tých, čo ich vraj už aj sami vedia používať – Ukrajincov.

Fajn. Gratulujem.

Len sa trochu čudujem našim médiám, prečo nenapíšu, že miesto troch poškodených mostov funguje na Dnepri 5 nových pontonových mostov a ďalšie 2 sa stavajú. Tie pontonové mosty používajú ako ruskí vojaci, tak miestne civilné obyvateľstvo. A pokiaľ ide o Krym, prečo nenapíšu, že výsledkom úžasnej operácie je jeden mŕtvy a 5 zranených Rusov. To je teda efekt – takto teda veru 35 miliónová Ukrajina 155 miliónové Rusko onedlho úplne vyľudní.

Zopakujem, čo povedal Leopold Haverle v roli nemeckého dôstojníka slovenskému učiteľovi /Ivanovi Mistríkovi/: Načo ste to robili ? A to neviete, že my za pár dní mosty opravíme, alebo za pár hodín postavíme nové pontonové mosty ?

Nuž áno, poškodenie mostu či výbuch pri sklade s muníciou z vojenského hľadiska veľký význam nemá. Ani v klasickej vojne pred 75 rokmi nemalo a tobôž by ho malo teraz, v ére modernej informačnej vojny. V nej sa nepresúva ani tak živá sila, ako skôr rakety, strely, rádiové a laserové vlny, drony a lietadlá. Ukrajinci to vedia. Nie sú takí sprostí, aby ich velitelia nevedeli to, čo vedel už nemecký veliteľ pred 75 rokmi resp. jeho replika v starom slovenskom filme. Ukrajinské ozbrojené sily však to ostreľovanie a tie sabotáže nerobia kvôli reálnemu víťazstvu vo vojne, či aspoň kvôli víťazstvu v dôležitej bitke. Oni to robia kvôli propagande. Kvôli udržiavaniu bojovej morálky na frontovej línii i v ukrajinskom zázemí.

Angloamerické resp. ukrajinské špeciálne jednotky si v psychologickej vojne s Ruskom pripísali dobrý bod. Smola je, že iba medzi civilmi, medzi vojensky nevzdelanými laikmi. A aj to najmä na Západe. U nás na Slovensku pomenej. My sme totiž nedávno videli starší film režiséra J.Lacka z 1972. A rozmýšľame. Smola…

Administrátor slobody slova

26.08.2022

Slobodu slova a tlače nám zaručuje ústava. Teoreticky. Prakticky nám ju povoľuje, zakazuje, ruší, maže pán administrátor. Pravdu nám povoľuje, odníma, maže a ruší administrátor Pravdy. Človek, ktorý robí, čo musí. Lebo chce čo musí. A musí to čo môže. Administrátor je ako kat. Ke´d ho potrebujú, zavolajú mu dohovorené heslo. On sa slušne oblečie a príde na [...]

Niekomu nadávať je dovolené, inému nie ?

23.08.2022

Pán Krupa môže veselo nadávať na ľudí, ktorých nepozná, od ktorých nikdy nič nečítal a ani nepočul na vlastné uši. Keď mu bloger odvetil vice versa rovnakým štýlom, bol jeho -už druhý blog, stiahnutý z titulky. V poriadku, poskytovateľ má na to právo. Na jazyku však zostáva horkosť. Zjavne platí,- čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi. A pán Krupa bude [...]

Vrahyňa D.Duginovej odhalená ?

22.08.2022

Ruská FSB /podľa agentúry Reuters/ identifikovala pravdepodobného vraha D.Duginovej, dcéry ruského profesora filozofie Dugina. Vrahyňou je príslušníčka ukrajinskej tajnej služby SBU, Natália Pavlovna Vovková, nar. 1979 Táto osoba prišla do RF 23. júla ako utečenkyňa z Ukrajiony. Pricestovala do Moskvy aj so svojou neplnoletou dcérou. Prenajala si byt v tom istom dome, v ktorom [...]

Dojč, vražda, polícia

Prečo došlo k tragickej vražde exmanželky v Dojči? Krimi expert identifikoval dva motívy

03.10.2023 12:21

Zavraždená Martina sa spočiatku rozvádzať nechcela, no napokon bola šťastná. Exmanžel je však slobodou dlho nedoprial.

Milan Majerský, prijatie, KDH, stretnutie, Zuzana Čaputová

KDH mieri do opozície. Šanca tu je, no liberáli a progresívci by museli urobiť veľké ústupky, povedal Majerský

03.10.2023 12:20

Podľa Majerského sa dohoda s PS nebude rodiť ľahko. Od Smeru pozvánku nedostali, so Šimečkom sa už neformálne stretol.

autotragedia, zochova, nehoda

Bratislava avizuje zúženie jazdných pruhov na Staromestskej ulici

03.10.2023 12:06

Hlavné mesto tak reaguje v súvislosti s vlaňajšou tragickou dopravnou nehodou.

Vražda Marek Rakovský paľov

Najvyšší súd definitívne oslobodil Petra Paľova spod obžaloby v kauze vraždy Mareka Rakovského

03.10.2023 11:55

Odvolací senát považuje prvostupňový rozsudok za správny, keďže nebolo dokázané, že by Paľov spáchal žalovaný skutok.

nshv

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 256366x
Priemerná čítanosť článkov: 3715x

Autor blogu

Kategórie