Založ si blog

Tajuplné ruské „skáčuce“ míny alebo čo v tv neuvidíte

Spravodajské televízie v SR informujúce o vývoji konfliktu na Ukrajine predvčerom pomerne podrobne informovali o veľkej ukrajinskej proti-ofenzíve na juhu Ukrajiny v smere na Cherson. Táto ofenzíva mala odľahčiť ťažkú situáciu OS Ukrajiny na Donbase a samozrejme dostať Ukrajincov čo najbližšie k samotnej oblastnej metropole – k Chersonu.

Bol som zvedavý, ako tento ukrajinský protiútok pokračuje a tak som včera a dnes čakal na ďalšie správy. Ale nič som sa nedozvedel. Televízie ale aj rádiá a internetové portály o vývoji bojovej situácie v tejto oblasti odrazu stíchli. Ticho na čistinke. A tak som trochu sám popátral, čo je vo veci.

Z ukrinfo.ua som sa dozvedel, že protiútok ukrajinských síl skončil neúspechom, pretože Rusi použili „tajnú zbraň“ – míny PTKM-1P. Pokračoval som v pátraní ďalej. Na portále amerického „Life“ som sa dozvedel, že PTKM-1P je ruská seizmicko-vybračná „skáčuca“ mína. Je vyrobená tak, aby nereagovala na ľudí, dokonca ani na ich bežnú automobilovú techniku a vybuchovala iba pod veľkými vibráciu zeme spôsobujúcimi objektami. Teda najmä pod tankami. Mína sa dá nastaviť na určitú intenzitu vibrácií. Keď sa táto intenzita dosiahne, mína vybuchne. Jej ďalšou zvláštnosťou je, že nevybuchuje pod pásami tanku ale spod nich „vyskočí“ a v plnej sile exploduje až vo výške tanku. Tu potom svojimi projektilmi zasahuje plášť alebo korpus tankovej veže, ktorý odtrhne od zvyšku tanku a zničí ho. Tým tank úplne znehodnotí,- čo by sa iba pri poškodení pásov nestalo a čo by bolo pomerne ľahko možné opraviť.

Strašidelný popis ešte strašidelnejšej smrtiacej technológie. No najstrašidelnejšie je, že sa v priebehu konfliktu stala Ukrajina jedným veľkým polygónom na testovanie nových zbraní – amerických, britských, izraelských …ale samozrejme aj ruských. Ruskými raketami Kindžal počnúc a ďalekonosnými GPS delami 777 M americkej výroby končiac. Rusi využívali svoje každoročné májové vojenské prehliadky ako marketing pre svoj export zbraní. Tohto roku však boli odborníci na zbrane z toho, čo v Moskve videli, dosť sklamaní. Asi nepochopili, že na chvastanie sa modernými zbraňami je dobrý čas mieru. V čase vojny sa skutočné zbraňové novinky naopak skrývajú – aby nimi potom výrobcovia o to viac ohúrili v podmienkach reálneho boja svojich skutočných nepriateľov.

Strašné. Strašné sledovať, ako sa štandardné marketingové postupy používajú aj v oblasti zbraní a v priebehu reálnej vojny. Teda tam, kde je výsledným efektom čo najlacnejšie zabitie čo najväčšieho počtu ľudí alebo zničenie čo najväčšieho počtu budov a techniky. A televízie resp. ostatné médiá pri tom veselo asistujú-akoby išlo o reklamu na prášok na pranie. Strašné.

Administrátor slobody slova

26.08.2022

Slobodu slova a tlače nám zaručuje ústava. Teoreticky. Prakticky nám ju povoľuje, zakazuje, ruší, maže pán administrátor. Pravdu nám povoľuje, odníma, maže a ruší administrátor Pravdy. Človek, ktorý robí, čo musí. Lebo chce čo musí. A musí to čo môže. Administrátor je ako kat. Ke´d ho potrebujú, zavolajú mu dohovorené heslo. On sa slušne oblečie a príde na [...]

Niekomu nadávať je dovolené, inému nie ?

23.08.2022

Pán Krupa môže veselo nadávať na ľudí, ktorých nepozná, od ktorých nikdy nič nečítal a ani nepočul na vlastné uši. Keď mu bloger odvetil vice versa rovnakým štýlom, bol jeho -už druhý blog, stiahnutý z titulky. V poriadku, poskytovateľ má na to právo. Na jazyku však zostáva horkosť. Zjavne platí,- čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi. A pán Krupa bude [...]

Vrahyňa D.Duginovej odhalená ?

22.08.2022

Ruská FSB /podľa agentúry Reuters/ identifikovala pravdepodobného vraha D.Duginovej, dcéry ruského profesora filozofie Dugina. Vrahyňou je príslušníčka ukrajinskej tajnej služby SBU, Natália Pavlovna Vovková, nar. 1979 Táto osoba prišla do RF 23. júla ako utečenkyňa z Ukrajiony. Pricestovala do Moskvy aj so svojou neplnoletou dcérou. Prenajala si byt v tom istom dome, v ktorom [...]

Bratislava / Električka / Dažde / Búrka /

Bratislavu zasiahla silná búrka. Kolabuje doprava, hasiči vyťahujú autá zo zatopených podjazdov

08.06.2023 17:17, aktualizované: 19:11

Hlavné mesto priblížilo, že ide o naozaj mimoriadne intenzívne zrážky, ktoré kanalizácia napriek pravidelnej údržbe nestíha odvádzať.

smeti, Lučenec

Odpadová kríza v Lučenci: Na uliciach sa hromadia smeti a množia potkany, ľudia sú znechutení

08.06.2023 17:00

Hromadiaci sa odpad na sídliskách aj pred rodinnými domami je v Lučenci momentálne najhorúcejšou témou. Ľudia kritizujú zníženú frekvenciu vývozu „smetí“, pričom cena zostala rovnaká.

Ľuboš Blaha / Ladislav Kamenický / Robert Fico /Richard Takáč /

OĽaNO ani SaS nepodporia mimoriadnu schôdzu Smeru. Hlas sa zúčastní a podporí ju

08.06.2023 16:04

Smer chce rokovať o téme prípadného neoprávneného ovplyvňovania parlamentných volieb.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Rusi v ostreľovanom Šebekine panikária a utekajú. Moskva odvracia pohľad, začína sa rabovať

08.06.2023 13:28

Priame výpovede ľudí z ruského mesta v Belgorodskej oblasti.

nshv

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 247589x
Priemerná čítanosť článkov: 3588x

Autor blogu

Kategórie