Založ si blog

Správne položené otázky ?

Bol by som zvedavý, aká je podpora slovenskej vládnej politiky voči Ukrajine a Kijevu. A ako sa vyvíja. Máte tu plno agentúr na prieskum verejnej mienky, no žiadna sa na to, pokiaľ viem, ešte nespýtala. Médiá akosi samozrejme predpokladajú, že „sme na strane Zelenského“ a teda že má „naša“ vláda, ktorá ho podporuje na 240%, aj podporu obyvateľstva. Odlišné názory sa objavujú len občas v diskusiách a blogoch, aj to len na pár minút, -pokiaľ ich administrátor nezmaže.Je to naozaj tak,-podporujú Slováci Zelenského tak ako ho podporuje Heger a Čaputová ?

Tento týždeň som bol v jednom meste na západnom Slovensku na istej kultúrno-vzdelávacej akcii. Popri práci v porote a pri organizovaní akcie sa nedali nespomenúť aj širšie spoločenské a tiež politické témy. Ľudia z kultúry /bolo ich tam asi 50/ napospol preklínali ministerku kultúry Milanovú -najnenápadnejšiu a podľa nich najneschopnejšiu šéfku, akú kedy slovenská kultúra mala. To, akým spôsobom „vyriešila“ múzeum SNP v B.Bystrici a ako teraz „rieši“ drastické čistky v opere SND, považovali za ukrutnosť, hodnú Bélu Grunwalda, likvidátora slovenského školstva a kultúry. Ten pred 150 rokmi prerábal Slovákov na Maďarov,- táto pani chce asi Slovákov prerobiť na konzumnú populáciu americkej zámorskej kolónie.

Do reči prišla nielen domáca a kultúrna politika, ale aj dianie vo svete, najmä na Ukrajine. Napospol všetci prítomní, ktorých som stretol, boli kategoricky proti podpore Kijeva zo strany Hegera a Čaputovej. A kladne hodnotili postoje a konanie Putina. Vojnu na Ukrajine, samozrejme nikto neschvaľoval. No príčinu videli ľudia inde ako Čaputová a Heger. A hoci išlo o mierne národniarsku akciu, pozitívne sa vyjadrovali o prístupe Orbána, ako k RF tak ku Ukrajine. Dokonca aj matičiari. Kladne hodnotili aj Orbánovu obranu patriarchu Kirila a ruského pravoslávia-hoci sa k nemu na rozdiel od SR v Maďarsku nehlásia desiatky tisíc ľudí ale iba pár stoviek. Heger sa v EU za našich pravoslávnych občanov bál postaviť. Orbán nie.

Viem, že táto sonda nebola a ani nechcela byť reprezentatívna. No práve preto by som bol zvedavý na skutočne seriózny prieskum verejnej mienky. Ale naozaj seriózny, nie taký pre Globsec či pre tv joj alebo markízu. A bol by som rád, keby sa prieskumníci pýtali aj na súvislosti diania na Ukrajine. Či napr. Slováci vedia o tragédii v Odesse, o zákaze ruštiny ako úradného a vyučovacieho jazyka, o tom, že Kijev odmietol dohodu z Minska o poskytnutí kultúrnej, školskej a administratívnej autonómie pre ruskojazyčné oblasti na Ukrajine, najmä na Donbase. Či Slováci vedia o 8-ročnom ostreľovaní Donecka a Luganska ukrajinskou armádou, pri ktorej zahynulo 14 tisíc ruskojazyčných ľudí z Donbasu, z toho vyše 200 detí. Bol by som rád na názor Slovákov-ako by oni riešili toto tiché, postupné decimovanie ruského Donbasu. A bol by som zvedavý na odpoveď na mnoho ďalších otázok, ktoré sú dôležité pri utváraní si názoru na vec, ktorá nás dnes trápi už aj osobne, finančne. A ktorá môže našimi budúcimi osudmi riadne, ale fakt riadne zamiešať.

Ktovie, či sa takéhoto prieskumu verejnej mienky dožijem. Ale asi nie. A tak sa o veciach budem ďalej baviť iba v neformálnych malých pracovných a susedských či rodinných skupinách. Mám s tým prax. Ešte z čias „ťažkej boľševickej totality“. – Hoci ten strach, aký dnes vládne vo verejnom diskurze, ten už v časoch perestrojkového socializmu u nás naozaj nebol. Veru nebol.

Administrátor slobody slova

26.08.2022

Slobodu slova a tlače nám zaručuje ústava. Teoreticky. Prakticky nám ju povoľuje, zakazuje, ruší, maže pán administrátor. Pravdu nám povoľuje, odníma, maže a ruší administrátor Pravdy. Človek, ktorý robí, čo musí. Lebo chce čo musí. A musí to čo môže. Administrátor je ako kat. Ke´d ho potrebujú, zavolajú mu dohovorené heslo. On sa slušne oblečie a príde na [...]

Niekomu nadávať je dovolené, inému nie ?

23.08.2022

Pán Krupa môže veselo nadávať na ľudí, ktorých nepozná, od ktorých nikdy nič nečítal a ani nepočul na vlastné uši. Keď mu bloger odvetil vice versa rovnakým štýlom, bol jeho -už druhý blog, stiahnutý z titulky. V poriadku, poskytovateľ má na to právo. Na jazyku však zostáva horkosť. Zjavne platí,- čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi. A pán Krupa bude [...]

Vrahyňa D.Duginovej odhalená ?

22.08.2022

Ruská FSB /podľa agentúry Reuters/ identifikovala pravdepodobného vraha D.Duginovej, dcéry ruského profesora filozofie Dugina. Vrahyňou je príslušníčka ukrajinskej tajnej služby SBU, Natália Pavlovna Vovková, nar. 1979 Táto osoba prišla do RF 23. júla ako utečenkyňa z Ukrajiony. Pricestovala do Moskvy aj so svojou neplnoletou dcérou. Prenajala si byt v tom istom dome, v ktorom [...]

irán, izrael, útok

Irán nainštaloval nové centrifúgy v stredisku na spracovanie uránu

13.06.2024 21:14

Západné krajiny Irán dlhodobo podozrievajú, že má v úmysle vyrobiť jadrovú zbraň.

Emmanuel Macron

Zacharovová: Francúzsko sa príliš angažuje v konflikte na Ukrajine, hrozí mu stret s Ruskom

13.06.2024 18:15

Podľa hovorkyne ruskej diplomacie je načase, aby sa ľudia vo Francúzsku prebudili a uvedomili si, do čoho sú zaťahovaní.

Putin Gold

Veľká sedmička prinúti úspory Moskvy pracovať pre Kyjev

13.06.2024 18:04, aktualizované: 22:27

Šéf Kremľa s nimi kedysi sedel za jedným stolom. Z niekdajšej Veľkej osmičky je ale dnes Veľká sedmička, a jej lídri na summite G7 v Taliansku chystajú veľké zúčtovanie s Vladimirom Putinom za jeho agresiu proti Ukrajine.

Emmanuel Macron

Macron hrá po prehre v eurovoľbách vabank. Ako môže jeho pád ovplyvniť úniu?

13.06.2024 18:00

Vráti sa Smer po eurovoľbách do rodiny európskych socialistov? Analytici sú skeptickí.

nshv

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 274848x
Priemerná čítanosť článkov: 3983x

Autor blogu

Kategórie